W konwencjonalnym piekarniku ciepło zgodnie z prawami fizyki przemieszcza się do góry. Dzięki temu produkty na górnej półce gotują się szybciej niż przedmioty na dole.
Jeśli na przykład pieczesz dużą ilość ciastek napotkamy problem, podczas gdy ciastka na górze są doskonale wypieczone, te na dole nadal będą niedopieczone. Piekarnik konwekcyjny posiada wentylator, który powoduje cyrkulację gorącego powietrza. Ponieważ powietrze nie tylko utrzymuje się na szczycie, wszystko gotuje się bardziej równomiernie. Dzięki temu pieczony kurczak jest równomiernie zrumieniony. Co więcej, możesz mieć pewność, że produkty na dole będą piekły się w tym samym tempie co te na górze. Istnieje technika obrabiania żywności za pomocą techniki termiczno – parową, jest wydajnym procesem w wyniku którego, przygotujemy potrawy, które tracą mało wagi. Warzywa i owoce zachowują swoją świeżość, i smak, zachowują sole mineralne i witaminy.
Takie urządzenia dla gastronomii, są bardzo przydatne tam, gdzie kładziony jest nacisk na jakość serwowanych potraw.
Każda dbająca o swój wizerunek restauracja, powinna posiadać w swojej kuchni piece konwekcyjne, dzięki którym przyrządzone zostaną potrawy o wspaniałym smaku i bardzo naturalnym wyglądzie czy zapachu. Podstawowe wyposażenie jakie powinien charakteryzować się tego rodzaju piec to miedzy innymi, tłoczona komora HACCP, oświetlenie komory, kilka wentylatorów. Na zewnątrz powinien znajdować się czytelny wyświetlacz elektroniczny czasu i temperatury, powinniśmy posiadać możliwość płynnej regulacja nasycenia pary.
Piece konwekcyjne z odpowiednią regulacją temperatury są dużo wygodniejsze od zwykłych pieców, potrawy pieką się o 25 procent szybciej niż w przypadku tradycyjnych pieców, szczególnie jeśli jedzenie jest dużym duże jak przykładowo kura czy też indyk.
Mięso rzadziej wysycha w szybkich piecach konwekcyjnych, dlatego restauracje chętniej wybierają tego rodzaju rozwiązania. Piece konwekcyjne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie liczy się czas.