Współczesne budownictwo coraz większy nacisk kładzie na stosowanie rozwiązań energooszczędnych. Wzniesienie domu, który będzie je efektywnie wykorzystywał, nie jest jednak proste. Co należy więc uwzględnić, planując taki proces inwestycyjny?
Dom energooszczędny — co to takiego?
Zacznijmy od zdefiniowania pojęcia domu energooszczędnego. Według standardów WT 2021 jest to budynek, który spełnia dwa warunki:
- jego roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP) nie przekracza 70 kWh/m;
- współczynnik przenikania ciepła U wynosi co najwyżej: 0,2 W/m2K dla ścian, 1,4 W/m2K dla drzwi zewnętrznych, 0,9 W/m2K dla okien fasadowych i 1,1 W/m2K dla okien dachowych.
Obniżenie wskaźnika EP nie jest specjalnie trudne — wystarczy zastosować do zasilania domu odnawialne źródła energii. Obecnie istnieje wiele różnych metod, pozwalających na ich wykorzystanie. Warto więc, rozważając budowę domu energooszczędnego, zasięgnąć porady fachowców znających różne technologie OZE (pozwoli to dobrać najkorzystniejsze w danej sytuacji rozwiązanie).
Ofertę takiego właśnie podmiotu można znaleźć na stronie Sevro – klimatyzacja, pompy ciepła, fotowoltaika, której właścicielem jest firma SEVRO, ul. Zygmunta Glogera 67/31, 31-222 Kraków. Z kolei osiągnięcie wymaganych współczynników przenikania ciepła U wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych.
W dalszej części artykułu omówimy szczegółowo oba sposoby, pozwalające na uzyskanie przez budynek miana „domu energooszczędnego”.
Jakie typy instalacji OZE można wykorzystać w domu energooszczędnym?
OZE to takie źródła energii, które samoistnie odnawiają się w krótkim okresie czasu, nie przyczyniając się przy tym do pogorszenia stanu środowiska naturalnego. Do systemów, które umożliwiają ich eksploatację w skali odpowiadającej zapotrzebowaniu pojedynczego gospodarstwa domowego, zaliczyć można m.in.:
- instalacje fotowoltaiczne;
- kolektory CWU;
- przydomowe elektrownie wiatrowe;
- powietrzne, gruntowe i wodne pompy ciepła (o ile ilość energii odnawialnej, jaką dostarczają, jest większa od ilości energii elektrycznej zużywanej do ich zasilania);
- niektóre kotły na biomasę.
Systemy te można łączyć. Daje to liczne korzyści — przykładowo jednoczesna eksploatacja fotowoltaiki i pompy ciepła pozwala zarówno efektywnie spożytkować energię elektryczną produkowaną przez system PV, jak i obniżyć koszty funkcjonowania ogrzewania (poprzez ograniczenie zapotrzebowania na prąd pobierany z sieci).
Jak obniżyć współczynnik przenikania ciepła U?
Najbardziej oczywistym sposobem obniżenia współczynnika U jest zaizolowanie ścian oraz zastosowanie stolarki o odpowiednich parametrach (należy pamiętać, że powinna być ona odpowiednio zainstalowana — zalecany jest tzw. ciepły montaż). Oprócz tego warto rozważyć:
- wybór odpowiedniego projektu domu — pomóc może prosta bryła, pozbawiona np. balkonów (pozwala to ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia mostków termicznych);
- zastosowanie materiałów konstrukcyjnych, które mają niskie współczynniki przenikania ciepła.
Dodajmy, że choć przepisy podają jedynie wartość współczynnika U dla stolarki i przegród budowlanych, należy zadbać też o odpowiednią izolację fundamentów.
Jakie inne czynniki warto brać pod uwagę przy budowie domu energooszczędnego?
Trzeba też zastanowić się nad lokalizacją budynku — powinien on:
- znaleźć się w miejscu osłoniętym od wiatru;
- zostać odpowiednio usytuowany względem stron świata (najlepiej, by duże okna były skierowane na południe).
Dobrym pomysłem może być również zastosowanie systemu Smart Home, pozwalającego automatycznie optymalizować zużycie energii.