Kiedy dziecko pyta, skąd się biorą dzieci…

Takie pytanie może wprowadzić rodziców w niemałe zakłopotanie. Tymczasem wystarczy zapoznać się z niniejszym poradnikiem, aby przygotować perfekcyjną odpowiedź. Oto kilka ważnych, a zarazem bardzo pomocnych informacji.

Na dobry początek

Przy rozmowie z dziećmi na temat prokreacji nie należy nigdy lekceważyć ich pytań. Uzyskanie odpowiedzi jest dla najmłodszych bardzo istotne, a szczera rozmowa zawsze buduje poczucie zaufania i bezpieczeństwa. Ponadto trzeba ważyć każde słowo i bardzo uważać na sposób komunikacji. Do powszechnych błędów należy wymijanie odpowiedzi, co na pewno nie usatysfakcjonuje dziecka. Bardzo ważna jest również cierpliwość. Niejeden psycholog dziecięcy zauważa, że najmłodsi mogą wielokrotnie wracać z takimi samymi pytaniami i za każdym razem należy rzeczowo z nimi rozmawiać. 

Rozmowa z dziećmi w wieku 3-6 lat

Informacje udzielane dzieciom powinny być dopasowane do wieku. Tłumaczenie najmłodszym dzieciom szczegółów na temat zapłodnienia wcale nie jest potrzebne. Z drugiej strony 5-latek raczej nie uwierzy, że dziecko przynosi bocian. Jak zatem przygotować się na rozmowę, aby zaspokoić ciekawość swojej pociechy?

Czasami nawet trzylatkowie zastanawiają się, skąd biorą się dzieci, jednak trudno im zrozumieć, w jaki sposób przebiega ciąża. Niekiedy wystarczy odpowiedzieć, że przyjechały ze szpitala. Natomiast w nieco późniejszym wieku (4 lat) część maluchów rozmyśla, czy dzieci nie wychodzą z pępka.

W wieku 5 lat dzieci najczęściej już rozumieją, że niemowlęta pochodzą z brzucha mamy. Taka odpowiedź z reguły wystarcza. Jednak eksperci podkreślają, że już sześciolatkowie zadają wiele pytań związanych z porodem. Rada od psychologa dziecięcego – najczęściej wystarczy odpowiedzieć, że dziecko rozwija się w brzuchu ze specjalnego nasionka. 

Rozmowa ze starszymi dziećmi

Dzieci w wieku 7 lat bardzo często interesują się posiadaniem potomstwa i zauważają, że można mieć nawet kilkoro dzieci. Wówczas bardzo często pytają zarówno o ciąże, jak i rozwój niemowlęcia czy proces związany z karmieniem. W dodatku siedmiolatek potrafi rozpoznać kobietę ciężarną. Można wytłumaczyć, że ciąża to efekt rozwoju dwóch nasion, które pochodzą od mamy i taty. 

Natomiast ośmiolatek coraz chętniej poznaje, czym jest ciąża i jak rozwija się dziecko. Jego szczegółowe pytania nie powinny więc dziwić rodziców. Należy również przygotować odpowiedź na pytanie o rolę ojca w prokreacji. Z kolei dzieci w wieku 9-10 lat dociekają jeszcze więcej szczegółów. Warto jednak uchylić rąbka tajemnicy, a także zachęcić pociechę do skorzystania z przystępnej dla najmłodszych literatury. Najlepsze propozycje może polecić psycholog dziecięcy lub pedagog szkolny. 

Warto pamiętać, że przedstawione tu podziały na wiek dotyczą większości dzieci, lecz nie stanowią remedium na każdą trudną rozmowę. W zależności od rozwoju i zainteresowań maluchów pytania o prokreację mogą pojawić się wcześniej lub później. Do każdej pociechy należy więc podchodzić indywidualnie.