Kuchnia włoska jest bardzo ceniona przez smakoszy z całego świata. Daniem, które zrobiło oszałamiającą międzynarodową karierę jest pizza. Ma ona obecnie wiele odmian. Dowiedzmy się o niej trochę więcej.
Najlepszą pizzę zjesz tylko w Neapolu
Neapol jest sercem Kampanii i to w tym właśnie mieście pod koniec XIX wieku została stworzona jedna z najsłynniejszych odmian pizzy – Margherita. Nazwa tego dania nawiązuje do imienia królowej Małgorzaty Sabaudzkiej, bo to z okazji jej odwiedzin w Neapolu powstała prosta pizza w kolorach włoskiej flagi. Pizza Margherita składa się z sera mozzarella, pomidorów i zielonych listków bazylii. Wszystkie składniki używane do przygotowania tej pizzy są naprawdę bardzo wysokiej jakości. Jeśli prawdziwa pizza Margherita to tylko z pomidorami odmiany San Marzano. Są to pomidory, które uprawiane są na bardzo żyznych terenach wulkanicznych. Wyróżniają się podłużnym kształtem, małą ilością pestek oraz mocno czerwonym kolorem. Do przygotowania Margherity używana jest też mozzarella di bufala. Jest ona wytwarzana z mleka krów, które są hodowane tylko w Kampanii. Ser ten wciąż wytwarzany jest według starych, tradycyjnych receptur. Gdy mozzarella di bufala roztopi się na pizzy, cudownie się ciągnie. Przygotowanie pizzy neapolitańskiej wymaga przestrzegania pewnych reguł. Placek formuje się wyłącznie ręcznie. Ciasto naciska się palcami obu dłoni wykonując ruchy od środka na zewnątrz. Do wypiekania neapolitańskiej pizzy używane są tylko kamienne piece opalane drewnem.
W 1984 roku powstała Organizacja Stowarzyszenie Prawdziwej Pizzy Neapolitańskiej. Czuwa ono nad jakością przyrządzanej pizzy. Jej członkami są mistrzowie przygotowywania pizzy – pizzaiuoli.
Nie tylko Margherita
W każdym włoskim regionie przygotowywana jest pizza z innymi dodatkami. Ciekawe jest też to, że włoska pizza nie zawsze jest okrągła. Na Sycylii pizza ma najczęściej prostokątny kształt. Warto też wiedzieć, że nie w każdym regionie pizzę przyrządza się na cienkim cieście. Im dalej na północ Włoch, tym pizza powstaje na coraz cieńszym cieście. Na najcieńszym cieście przygotowywana jest pizza we Florencji. Prostokątna pizza jest sprzedawana nie tylko na Sycylii, ale także w Rzymie. Rzymska pizza al taglio sprzedawana jest w kawałkach, dodatki na cieście mogą być naprawdę bardzo różne.
Popularne rodzaje pizzy
Najsłynniejsza pizza Margherita nie jest jedyną. We włoskich, a coraz częściej także w polskich pizzeriach, można zamówić na przykład pizzę Bianca. Jest to biała pizza, wśród jej składników nie ma sosu pomidorowego. Jest za to czosnek, rozmaryn i oliwa. Pizza Rossa ma tylko sos pomidorowy, jest chyba najbardziej skromną wersją pizzy. Inne rodzaje pizzy to:
-
- pizza quatro stagioni: pizza składa się z 4 sekcji. Na każdej znajdują się inne składniki będące symbolami poszczególnych pór roku;
- Viennes: kiełbasa, oregano, pomidory, ser mozzarella, oliwa;
- pizza quatro formaggi czyli cztery sery. Na cieście układane są pomidory oraz sery: mozzarella, fontina, stracchino, gorgonzola. Często jeden z tych serów zastępowany jest ricottą;
- capricciosa. Na cieście układa się pomidory, karczochy, gotowaną szynkę, grzyby, mozzarellę, oliwki. Gotową pizzę podaje się z oliwą.
Bardzo popularną pizzą jest hawajska. Pizza ta powstała w Kanadzie ponad 50 lat temu. Na drożdżowym placku układa się ananasy, szynkę i ser. Jest to bardzo lubiana wersja pizzy, ale we Włoszech wzbudza ona mnóstwo kontrowersji. Rozmawiając o rodzajach pizzy koniecznie trzeba wspomnieć o jeszcze jednej. W Kampanii można zjeść nie tylko Margheritę, ale także pizzę marinara. Pizza po marynarsku jest z pomidorami, oliwą, czosnkiem i oregano. Tradycja tej pizzy jest także dość długa. Pizzę po marynarsku piekły żony na powitanie swoich mężów, którzy wracali z połowów.
Pizza jest chyba najsłynniejszym daniem świata. Płaskie chlebki przypominające dzisiejszą pizzę pieczone były w okolicach Neapolu już w X wieku. Pizza początkowo była daniem biedaków, z czasem pokochali ją także bogaci. Dzisiaj kocha ją cały świat.