Praca z azbestem może być bezpieczna!

Azbest jest na każdym kroku. Ten minerał był powszechnie stosowany w latach 60-tych i 70-tych zeszłego wieku ze względu na przystępną cenę, produkty do których dodawany był azbest cechowały się dużą wytrzymałością i odpornością na wysoką temperaturę i mrozy. Spotkamy go w wyrobach izolacyjnych, budowlanych, tekstylnych i filtracyjnych. Stosowano go w budownictwie, energetyce, przemyśle chemicznym oraz transporcie.

Szkodliwość azbestu 

Azbest jest najbardziej niebezpieczny, kiedy jest niezabezpieczony. Wówczas może uwalniać spoiwo cementowe, a to doprowadzi do odsłonięcia włókien azbestu, rozszczepienia i przedostania się do powietrza. Włókna azbestowe są niewidzialne dla ludzkiego oka. Najbardziej narażony jest ludzki układ oddechowy, przez to można nabawić się pylicy oraz pewnego rodzaju nowotworu – międzybłoniaka opłucnej. 

Jak chronić się przed azbestem? 

Przede wszystkim pracami związanymi z usuwaniem elementów azbestowych mogą zajmować się wyłącznie profesjonalne firmy, posiadające odpowiedni sprzęt, środki ochrony indywidualnej oraz specjalistycznie przeszkoloną kadrę. Wszelkie czynności przy których ma się kontakt z azbestem zaliczane są do prac niebezpiecznych. Wszystkie osoby powinny być poinformowane o ryzyku zawodowym oraz przejść specjalistyczne badania.  

Osoby podejmujące się takich prac powinny mieć odpowiednią odzież, obuwie robocze, a także powinny odpowiednio zabezpieczyć swoje drogi oddechowe, poprzez użycie masek jednorazowego użytku, dobranych odpowiednio do występującego stężenia pyłu azbestowego. Przy tego rodzaju pracach istnieje kategoryczny zakaz zdejmowania środków ochrony, w tym masek przeciwpyłowych, więc wszelkiego rodzaju jedzenie, palenie papierosów oraz picie jest surowo zabronione, nie powinno się również trzymać swoich rzeczy osobistych.  

Oprócz dróg oddechowych należy również odpowiednio zabezpieczyć całe ciało stosując jednorazowe kombinezony pyłoszczelne, ochraniacze, gogle, rękawice ochronne oraz kaski na głowę. Po zakończeniu prac wszystkie rzeczy, które mieliśmy na sobie są skażone, więc muszą zostać wrzucone do specjalnie wyznaczonych kontenerów. Należy pamiętać, żeby obowiązkowo wziąć prysznic po zakończeniu pracy. 

Jeśli chcesz chronić siebie i swoich pracowników, skorzystaj z pomocy ekspertów, którzy oferują audyty azbestowe – więcej przeczytasz na stronie https://www.bureauveritas.pl/nasze-uslugi/uslugi-dla-budownictwa.