Czynności, które odbywają się w miejscach położonych na wysokości co najmniej metra od ziemi lub podłogi, wymagają spełnienia specjalnych warunków.
Prace na wysokości są uznawane za szczególnie niebezpieczne. Z tego powodu należy zapewnić pracownikom środki ochrony osobistej, a także dopełnić formalności. Podstawą bezpiecznych działań jest przeprowadzenie wśród pracowników szkolenia BHP, które jest niezbędne do rozpoczęcia prac. Należy także poinformować ich o tym, jakie zagrożenia mogą na nich czyhać podczas wykonywania zadań. Jeśli praca na wysokości jest częstym elementem działań firmy lub nawet jej fundamentem, warto rozważyć przeprowadzenie dodatkowego szkolenia dotyczącego bezpieczeństwa. Można powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie, która najlepiej będzie znała obowiązujące przepisy oraz najczęstsze zagrożenia, z którymi mogą spotkać się pracownicy. Specjaliści pomogą także w doborze odpowiedniego sprzętu.
Czy podczas pracy na wysokości trzeba nosić kask?
Podczas wykonywania działań w tak trudnych warunkach niezbędne jest stosowanie środków ochronnych. Podstawowym z nich jest kask. Odpowiednio dobrany chroni głowę przed urazami i może nawet ocalić życie podczas upadku z wysokości. Warto także wyposażyć pracowników w wytrzymałe uprzęże wykonane z dobrej jakości materiałów. Niezbędne są także liny, które posłużą do asekuracji. Każdy z elementów powinien być często – najlepiej przed każdym użyciem – kontrolowany pod kątem stanu technicznego. Podczas pracy na wysokości należy stosować jedynie w pełni sprawnych akcesoriów, ponieważ upadek może mieć bardzo poważne konsekwencje, a nawet grozić śmiercią. To, jakie środki ochronne należy zastosować, powinno być opisane w instruktażu, z którym każdy pracownik musi zapoznać się przed rozpoczęciem pracy. Niezbędny jest także ciągły nadzór lidera ekipy czy brygadzisty. Dowiedz się więcej na temat praca na wysokości i zobacz, jak mogą pomóc Ci profesjonaliści.