Białe piżmo – zapach z charakterem

Zapach piżma jest intensywny, ciepły, zmysłowy, słodki i na tyle wyjątkowy, że stał się on bardzo pożądany w przemyśle perfumeryjnym i nie tylko. Już starożytni Grecy odkryli jego moc i uznawali je z świetny afrodyzjak. Piżmo pokochały też takie osobistości jak brytyjskie królowe Elżbieta I i Wiktoria, królowa Francji – Maria Antonina czy francuska cesarzowa Józefina. W tamtych czasach do produkcji perfum wykorzystywano naturalne piżmo, czyli wydzielinę męskich gruczołów piżmowców, zwierząt pochodzących z Azji (Pakistan, Indie, Mongolia, Chiny, Tybet, Syberia).

Spore zapotrzebowanie na ten rzadki i bardzo elitarny składnik doprowadziło do znacznego przerzedzenia piżmowców. Z czasem pozyskiwanie piżma stało się bardzo kontrowersyjną i nieetyczną praktyką, dlatego podjęto próby znalezienia jego idealnego zamiennika. Obecnie piżmowce znajdują się pod ochroną (jeleń piżmowy jest zwierzęciem chronionym od 1979 roku), a naturalne piżmo zostało zastąpione piżmem syntetycznym, zwanym inaczej białym piżmem (ang. white musk).

Białe piżmo to składnik wielu prestiżowych i wysokiej klasy perfum. Pasuje doskonale do zapachów korzennych, takich jak gałka muszkatołowa i cynamon oraz balsamicznych, takich jak drzewo cedrowe i sandałowe. Odnajduje się też świetnie w towarzystwie aromatów kwiatowych irys, konwalia, róża, frezja, bez) oraz cytrusowych. Idealną kompozycją zapachową jest także białe piżmo z lawendą, mchem i trawą cytrynową.

Jakie właściwości posiada białe piżmo? Przede wszystkim jest to składnik, którego zapach relaksuje i odpręża oraz dodaje energii. Do dziś sprawdza się tej wzorowo jako afrodyzjak.

Białe piżmo znajdziemy m.in. w kosmetykach włoskiej marki Felce Azzurra – https://food-trade.pl/produkty/zel-do-mycia-ciala-pure/, specjalizującej się w produkcji kosmetyków i chemii gospodarczej. Tę nutę zapachową możemy znaleźć m.in. w mydłach w kostce i w płynie, w żelach pod prysznic i żelach do mycia ciała oraz w męskim dezodorancie Felce Azzurra Excite. Produkty marki z Włoch znajdziemy również w polskich sklepach sieciowych, takich jak Carrefour, Piotr i Paweł, Merco i Makro. Wszystko za sprawą jedynego polskiego dystrybutora – Foodtrade Sp. z o.o.