Państwa są odpowiedzialne za ustanowienie przepisów dotyczących przyznawania, pobierania i egzekwowania alimentów na dzieci.
Rodzice często kwestionują kwestie alimentów, nie chcą ich płacić lub płacą tylko w części, czy też nieregularnie. Istnieje kilka metod egzekwowania, które można zastosować, gdy rodzic nie płaci alimentów.
Czy na dziadkach spoczywa obowiązek alimentacyjny?
Przed podjęciem działań egzekucyjnych musi istnieć orzeczenie sądu w sprawie nakazu płacenia alimentów. Zgoda rodziców na płacenie alimentów bez oficjalnego nakazu sądowego zazwyczaj nie wystarcza do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Rodzic może uzyskać nakaz alimentacyjny, składając wniosek o alimenty na dziecko od drugiego rodzica. Może odbyć się rozprawa, która ma ustalić, czy należy płacić alimenty i w jakiej wysokości. Jeśli rodzic nie zastosuje się do orzeczenia sądowego, można na wniosek wszcząć postępowanie, które ma na celu pozyskanie alimentów wraz z zaległościami.
Potencjalne konsekwencje niepłacenia alimentów są oparte na przepisach prawnych. Działanie egzekucyjne może nie być automatyczne i może wymagać od rodzica sprawującego opiekę nad dzieckiem złożenia stosownego wniosku do sądu. Jeśli nie ma możliwości ściągnięcia należności od rodzica, który ma nakaz płacenia alimentów, o takie świadczenie możemy starać się od dziadków małoletnich dzieci, jak również innych najbliższych krewnych dziecka.
W niektórych przypadkach zaległości w alimentach są uznawane za przestępstwo. Rodzic może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za brak zapłaty lub może być ścigany cywilnie z powodu wniesienia pozwu sądowego. Możemy również w takiej sytuacji złożyć wniosek o alimenty od dziadków orzecznictwo w takich sprawach nie należy w naszych sądach do rzadkości, ponieważ dziadkowie jako bliscy krewni w linii prostej są zobowiązani do płacenia alimentów zaraz po rodzicach. Jeśli rodzice nie są w stanie sprostać obowiązkom alimentacyjnym wobec dziecka, takie świadczenia można pozyskać właśnie od dziadków.