Gwintowniki jakie możemy spotkać, ręczne i maszynowe
Gwintowniki są narzędziami wieloostrzowymi przeznaczonymi do nacinania gwintów. Dzielimy je na gwintowniki ręczne i maszynowe . Gwintowniki maszynowe oraz ręczne wykonywane są ze stali szybkotnącej HSS. oraz ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE. Gwintowniki ręczne częściej spotykamy wykonane ze stali szybkotnącej HSS, natomiast gwintowniki maszynowe wykonywane są ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE dzięki czemu są mocniejsze , można ich używać przy gwintowaniu w twardszych materiałach takich jak : stal, stal nierdzewna oraz materiał żaroodporny.
Jak można rozumieć gwintowniki maszynowe
Gwintowniki maszynowe mają budowe od czoła do części roboczej. W części roboczej znajdują się ostrza skrawające dany materiał oraz rowków wiórowych następnie znajduje się część chwytowa i zabierak kwadratowy. Zadaniem rowków wiórowych jest gromadzenie wiórów podczas obróbki materiału po to by nie uszkodzić gwintownika bądź gwintu.
Gwintowniki i ich oznaczenia
P-żeliwo; do tej grupy należą stal konstrukcyjna, niskostopowa, wysokostopowa, narzędziowa NC,
M- stal nierdzewna; do której zaliczamy stal austenityczną do Rm=700 MPa oraz stal austenityczną do Rm 1000 MPa, a także stal duplexs do wytrzymałości na rozciąganie 800 MPa.
K- żeliwo; do tej grupy zaliczają się ciągliwe, sferoidalne, żeliwo sferoidalne, żeliwa szare, żeliwo wermikularne.Gwintowniki maszynowe z krótkim nakrojem
N- metale niezależne i aluminium; to grupa metali niezależnych do których zalicza się między innymi aluminium, miedź i jej stopy,mosiądz, stopy magnezu oraz miedź. Wymienione materiały mają dość niską wytrzymałość na rozciąganie, lecz mają tendencje do przywierania ostrza skrawającego jak i ściskania narzędzia. Właśnie dlatego gwintowniki do materiałów niezależnych wykonuje się naprzemiennymi nożami.
S- materiały żaroodporne; do , których zaliczają się stopy tytanu.
H- materiały hartowane; takie jak stal hartowana, żeliwo utwardzone.
Gwintowniki maszynowe
Gwintowniki maszynowe ze względu na rodzaj zastosowania możemy podzielić je według nakrojów. W aktualnej produkcji wyróżniamy dwa główne nakroje B oraz C.
Gwintowniki maszynowe z nakrojem przelotowym B
Gwintowniki tego typu są przeznaczone do gwintowania otworów przelotowych. Ma on łamacz wióra , który prowadzi je w dół otworu. Posiada on dość długi nakrój 3,5-5 zwoi. Co sprawia mniejszy opór skrawania dzięki czemu przedłuża żywotność.
Gwintowniki maszynowe z krótkim nakrojem C
Ten rodzaj gwintownika występuje z rowkami wiórkowymi prostymi oraz skrętnymi. Gwintownik z rowkami skrętnymi jest przeznaczony do gwintowania otworów przelotowych jak i nieprzelotowych. Są uniwersalne ponieważ nakrój ten po 2-3 zwojach ma pełny profil gwintu co umożliwia prace gwintowania do samego dna.
amego dna otworu.Nakrój C skrętny jest przeznaczony do otworów nieprzelotowych. Ma on rowki wiórowe skrętne , które prowadzą powstałe wióry w górę otworu. Krótki nakrój gwintownika pozwala nagwintowania otworu prawie do samego dna.
Rodzaje stosowanych mocowań
W gwintownikach maszynowych mamy dwa typy chwytów: przelotowy i nieprzelotowy. Chwyt przelotowy ma znacznie cieńszą część chwytową od roboczej dzięki czemu może gwintować głębiej, możemy używać tych gwintowników do otworów głębokich jak i przelotowych. Natomiast chwyt przelotowy posiada po części roboczej poszerzenie co daje, że część chwytowa posiada większą średnice niż część robocza. Gwintowniki te przeznaczone są głównie do obrabiania płytkich otworów, bądź do otworów nieprzelotowych.
Rozwiązywanie problemów przy gwintowaniu
Jeśli jest zbyt wielka prędkość gwintowania należy ją zmniejszyć prędkość a zwiększyć ilość chłodziwa/środka smarującego. W przypadku wystąpienia zadziory szlifierskiej należy usunąć ją szczotką drucianą.
Zapychanie rowków wiórowych – należy zastosować gwintownik z inną geometrią rowków ( kąt ).Możliwa będzie konieczność zastosowania gwintowników kompletowych. W razie niewłaściwego posuwu gwintownika należy gwintować z kontrolowanym posuwem. Zaleca się sprawdzić parametry maszyny CNC ( program ). Sprawdzić luz śruby pociągowej oraz zastosować oprawkę kompensacyjną.