Nowe części z drukarek 3D

Drukarki 3D to nowa generacja urządzeń, które w dużym stopniu mogą ułatwić życie. Pozwalają bowiem na drukowanie przedmiotów w 3D.

Zwykłe drukarki, czy plotery drukują na kartkach lub przedmiotach 2D, w dwóch płaszczyznach. Drukarka 2D natomiast drukuje materiał w 3 wymiarach, dzięki czemu może tworzyć rzeczywiste przedmioty. Jest to duży skok technologiczny, znany wcześniej tylko z filmów fantastyczno-naukowych. Druk 3D umożliwia przykładowo drukowanie części do samochodów czy też maszyn, jeżeli jakieś części są trudno dostępne, lub też trzeba długo na nie czekać, może okazać się że dużo łatwiejsze będzie wydrukowanie. Obecnie coraz więcej firm oferuje usługi druku 3D, drukarka 3D może wytwarzać praktycznie wszystko, od kubków ceramicznych po plastikowe zabawki, części maszyn, wykorzystywane są także w medycynie, gdzie mogą służyć do drukowania protez. Jednak aby wydrukować jakiś obiekt będziemy najpierw potrzebowali specjalnego projektu, jaki będziemy mogli wykonać na naszym komputerze w specjalnym oprogramowaniu. Podobne rozwiązania stosuje się w przypadku maszyn CNC, gdzie przygotowujemy projekt przedmiotu, który ma zostać wycięty.

W przypadku cięcia powstaje jednak wiele odpadów, podczas gdy w przypadku druku 3D materiał wykorzystywany jest optymalnie.

Czasem potrzebne mogą być tylko pewne elementy podtrzymujące, które są stosowane przykładowo w drukowaniu okrągłych przedmiotów. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniej drukarki, z pewnością pomoże nam drukarnia 3D, coraz więcej firm posiadających drukarki 3D na własne potrzeby dodatkowo oferuje usługi drukowania. Dzięki temu druk 3D staje się coraz dostępniejszy. Można drukować różne rzeczy, przykładowo części do specjalistycznych maszyn i urządzeń ale także do roweru. Dodatkowo drukarka 3D może współpracować ze skanerem 3D, nawet jeżeli skanujemy uszkodzoną część, będziemy mogli uzupełnić ją w programie komputerowym w drukować działające podzespoły. Wiele osób wykorzystuje drukarki 3D do drukowania części do innych drukarek 3D, co pozwala zaoszczędzić na ich zakupie, możliwości więc są praktycznie nie ograniczone.