Odpowiednie ustawienie mebli może wiele wnieść do wnętrza

Urządzając salon, pomyśl o środku ciężkości w pomieszczeniu jako o miejscu, w którym powinien się znaleźć największy mebel.

W przypadku salonu takim meblem będzie najczęściej sofa główna. Najczęściej będzie to miejsce naprzeciwko lub w sąsiedztwie kominka lub telewizora, albo okna czy wyjścia na taras. Praca z tym środkiem ciężkości zapewni równowagę i poczucie harmonii w przestrzeni, a meble będą stanowić mocny punkt wyjścia do aranżacji reszty pomieszczenia.

Odpowiednie ustawienie mebli może wiele wnieść do wnętrza

Dobrze wyposażony sklep z meblami do każdego pomieszczenia w domu

Unikaj pokusy przyciśnięcia mebli do ścian. Odciągnięcie ich może wydawać się sprzeczne z intuicją, zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach, ale w rzeczywistości poprawi przepływ światła i przestrzeni. Wystarczy kilka centymetrów, a zyskamy dodatkowe miejsce na półki czy oświetlenie podłogowe. W dużej przestrzeni pomyśl o tym, że pokój składa się z różnych części, które można na różny sposób urządzić. Na przykład długi pokój może zawierać zarówno przytulne miejsce do siedzenia wokół kominka, jak i niski stół na rośliny lub fotel do czytania przy oknie.

Kominki często stanowią naturalny punkt centralny salonu w domach jednorodzinnych, ale w dzisiejszych czasach coraz większe ekrany telewizorów walczą o uwagę jako centralny element pokoju. Jednym z rozwiązań jest umieszczenie ich obok siebie, być może przez przedłużenie ściany kominkowej w celu utworzenia wnęki na ekran, lub umieszczenie telewizora na niskiej szafce RTV. Nasze meble i pokoje mają zwykle narożniki lub kwadratowe kształty, dlatego rozważ możliwość wprowadzenia dekoracyjnego elementu w postaci oprawy oświetleniowej w celu zmiękczenia prostych linii. Może to być lampa podłogowa lub oprawa wisząca. Niski stolik umieszczony pośrodku miejsca do siedzenia będzie zarówno definiować obszar rozmowy, jak i stanowić użyteczną powierzchnię na książki, szklanki i przekąski. Wysokość około 40 centymetrów jest idealna, wyższy może stać się zbyt dominujący. Jeśli chodzi o rozmiar blatu, większy będzie bardziej funkcjonalny. Podobnie jak zbyt mały dywanik, mały stolik zostanie zgubiony i nie wniesie nic do aranżacji pomieszczenia.

Meble Jarczak – sklep z meblami ma w swojej ofercie umeblowanie do każdego pomieszczenia. Mamy również możliwość zamówienia mebli na wymiar, jeśli standardowe rozmiary na miejscu w salonie są dla nas nieodpowiednie.