Lampy LED to obecnie najczęściej wybierany rodzaj oświetlenia do hal magazynowych i produkcyjnych, a także wielu innych obiektów przemysłowych. Technologia ta rozwija się w błyskawicznym tempie i coraz skuteczniej wypiera tradycyjne źródła światła. Do jej zalet zalicza się przede wszystkim energooszczędność, dłuższą żywotność oraz wyższą jakość.
Przemysłowe źródła światła stanowią specjalną kategorię oświetleniową. LED-y montowane są w magazynach, warsztatach, halach fabrycznych, parkingach podziemnych, centrach handlowych czy w dużych laboratoriach. Dają one dużo więcej światła niż świetlówki czy żarówki tradycyjne. Co więcej, spełniają normy obowiązujące w naszym kraju, a zużycie energii w tym przypadku jest o 60-70% niższe w porównaniu do wcześniej instalowanego oświetlenia tradycyjnego. Co jeszcze musisz wiedzieć o oświetleniu przemysłowym LED?
Oświetlenie przemysłowe LED – budowa
Lampy przemysłowe LED wyróżniają się specyficzną konstrukcją, która wymaga szczegółowej analizy wykorzystywanych podczas produkcji materiałów. Nie bez znaczenia pozostaje tu też wysoka jakość wykonania konkretnego modelu. Obudową modeli LED-owych są najczęściej profile aluminiowe. Spełniają one bowiem ważną rolę, jaką jest skuteczne odprowadzanie ciepła generowanego podczas pracy lampy. Najdroższe lampy na rynku wyposażone są w dyfuzory, które wykonane są ze szkła hartowanego bądź poliwęglanu. Tego typu rozwiązanie świetnie wpływa na kąt rozsyłu światła, dzięki czemu jedna lampa jest w stanie oświetlić znacznie większą przestrzeń niż tradycyjne lampy przemysłowe.
Lampy przemysłowe LED a klasyczne lampy przemysłowe
Lampy przemysłowe LED to niezwykle innowacyjne rozwiązanie w porównaniu do klasycznych lamp przemysłowych. Różnice między nimi zaczynają się już na etapie ich działania. W żarówce tradycyjnej emisja światła odbywa się w wyniku żarzenia się przewodnika wolframowego, a możliwe jest tutaj uzyskanie jedynie jednej barwy. Lampy przemysłowe LED emitują z kolei światło dzięki diodom elektroluminescencyjnym. Te umożliwiają uzyskanie światła o zróżnicowanej temperaturze barwowej.
Kolejną podstawową różnicą jest zużycie energii. Oświetlenie przemysłowe LED zużywa nawet do 70% mniej energii elektrycznej niż lampy tradycyjne. Jednocześnie, wyróżnia się przy tym znacznie dłuższą żywotnością. Różnica wynosi tu od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy godzin pracy. Do minusów oświetlenia przemysłowego LED-owego zaliczamy wyższą cenę, która jednak zwraca się dzięki lepszej trwałości.
Użytkownicy lamp klasycznych nierzadko narzekają na długi czas ich zapłonu. Lampy przemysłowe LED działają z pełną mocą od razu po włączeniu oraz gasną natychmiast po wyłączeniu, bez znanego wszystkim „efektu mrugania”.
Co będzie ważne podczas zakupu lampy przemysłowej?
Wybierając system oświetlenia przemysłowego LED, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów.
- Warunki, w jakich będą montowane lampy. Niezwykle ważne jest tu określenie narażenia lamp na kontakt z wodą oraz wybór odpowiedniej szczelności.
- Materiał użyty do produkcji obudowy.
- Oddawanie barwy.
- Jasność.
- Rodzaj diod
- Odporność lamp.
- Barwa światła.
- Natężenie światła.
Wszystkie te czynniki będą niezwykle ważne podczas zakupu lamp przemysłowych LED.