Każdego roku różne marki wypuszczają na rynek kilkanaście nowych dronów, z których każdy może być lepszy od poprzedniego modelu.
Ta szybka innowacja w technologii dronów dała nam wybór produktów o tak różnorodnych możliwościach, jak zawsze. Niestety nie każda aktualizacja dronów jest postrzegana w pozytywnym świetle. O ile drony odegrały kluczową rolę w przemyśle, są one również coraz częściej wykorzystywane w celach rekreacyjnych. Nowoczesne drony mają większe możliwości niż kiedykolwiek. Wystarczy spojrzeć na funkcje niektórych ostatnio wprowadzonych modeli dronów, aby zdać sobie sprawę, jak daleko zaszła technologia. Niektóre drony mają kamery, które mogą nagrywać filmy w rozdzielczości 8K i przy szybkościach do 120 klatek na sekundę. Aparaty te mogą również robić zdjęcia w rozdzielczości 20 MP i mają bezstratny zoom do 8razy. Oprócz kamer pokładowych, sam dron stał się o wiele sprawniejszy. Dzięki szeregowi czujników pokładowych, nowoczesne drony mogą teraz wykrywać przeszkody na trasie lotu i automatycznie ich unikać. Idąc o krok dalej, drony używają kilku kamer do odtwarzania modeli 3D swoich środowisk. Jest tak wiele niezbadanych możliwości tej technologii, które mogą zmienić drony w mobilne skanery 3D. Nie dotyczy to nawet wszystkich opcjonalnych akcesoriów i udogodnień, w które można wyposażyć drony. Oprócz standardowych kamer RGB lub CMOS, drony mogą być wyposażone w kamery termowizyjne, sensory multispektralne, kamery o dużej prędkości czy sensory LiDAR do zbierania różnego rodzaju danych. W połączeniu z precyzyjnym odbiornikiem GPS wszystkie te dane można odwzorować we współrzędnych geoprzestrzennych. Odpowiedniej jakości drony do 300 zł możemy bez problemów znaleźć w sprzedaży. Nie trzeba nawet patrzeć na tę wymyślną technologię czujników, aby zobaczyć, jak różnorodne stały się drony. Od lat pomysł wykorzystania dronów do przenoszenia przedmiotów był nieustannie proponowany i badany. Obecnie istnieją drony o dużej mocy, które mogą przenosić nawozy lub środki owadobójcze do opryskiwania terenów rolniczych.
Strażacy używali nawet dronów podłączonych do źródła wody do gaszenia pożarów.
Nawet ta długa lista tylko zarysowuje powierzchnię tego, co drony potrafią obecnie zrobić. Przy tak dużym zapotrzebowaniu na technologię możemy założyć się, że producenci dronów nieustannie pracują, aby wymyślić kolejne przydatne udogodnienia. Niewiele osób wie, że nowoczesne drony można zaprogramować do samodzielnego lotu. Jeśli kiedykolwiek widziałeś pokaz świateł dronów, na którym setki dronów latają, tworząc piękne wzory na nocnym niebie, być może zastanawiałeś się, w jaki sposób działa tak duża flota. Za kulisami nie ma setek pilotów dronów, a zamiast tego wszystkie drony zostały wstępnie zaprogramowane do latania po wcześniej ustalonych trasach lotu. To coś więcej niż tylko ładnie wyglądające pokazy świetlne, taka funkcja umożliwiła prowadzenie floty dronów w kilku branżach. Jest to szczególnie przydatne do nadzoru dużych gruntów rolnych i farm paneli słonecznych, gdzie pojedynczy dron może nie wystarczyć do pokrycia całego obszaru. Programowalne drony okazały się również przydatne do gromadzenia danych na dużą skalę, takich jak mapowanie topografii terenu i gromadzenie danych wielospektralnych dla gospodarstw. Ustawienie z góry określonej ścieżki lotu, po której dron ma podążać, zapewnia bardziej spójne dane, a jednocześnie zapewnia środki do precyzyjnego powtarzania pomiarów. Niewielkich rozmiarów łatwo przenośne drony nadal są wielkim hitem na rynku konsumenckim i pomogły wprowadzić nowych entuzjastów tych urządzeń. Obecnie wydaje się, że rynek został zalany takimi niewielkimi i lekkimi dronami. Wśród konsumentów dużym powodzeniem cieszą się drony syma, które są trwałe, wszechstronne i mają korzystną cenę. Zaprojektowane ze składanymi śmigłami i ramionami śmigieł, takie drony są niezwykle lekkie i kompaktowe, dzięki czemu idealnie nadają się do zabrania na wycieczki i wakacje. Niektóre modele z wyższej półki są nawet wystarczająco mocne do użytku profesjonalnego.