Jakie działanie ma medyczna marihuana?

Obecnie w niektórych stanach USA można nabyć medyczną marihuanę. Najczęstszym zastosowaniem marihuany w Stanach Zjednoczonych jest kontrola bólu.

Chociaż marihuana nie jest wystarczająco silna, aby złagodzić silny ból, na przykład ból pooperacyjny lub złamanie kości, jest dość skuteczna w przypadku przewlekłego bólu, który nęka miliony ludzi, zwłaszcza w podeszłym wieku. Marihuana jest bezpieczniejsza niż opiaty nie można jej przedawkować i jest znacznie mniej uzależniająca. W szczególności marihuana wydaje się łagodzić ból stwardnienia rozsianego i ogólnie ból nerwowy. Pacjenci twierdzą, że marihuana redukuje objawy niektórych chorób i w wielu przypadkach jest bardzo skuteczna. Marihuana jest bardzo dobrym środkiem rozluźniającym mięśnie, dzięki czemu może być stosowana do łagodzenia drżenia w chorobie Parkinsona. Marihuana jest również stosowana w leczeniu nudności i utraty wagi prowadzone są badania wykorzystania jej w leczeniu jaskry. Bardzo obiecującym obszarem badań jest jego zastosowanie w PTSD u weteranów powracających ze stref walki. Wielu weteranów i ich terapeutów informuje o poprawie.

Badania wskazują iż konopie medyczne pomagają pacjentom cierpiącym na ból i zespół wyniszczenia związany z HIV, a także zespół jelita drażliwego. Wykazano, że marihuana zmniejsza nudności i zwiększa apetyt, co może być dobrym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy mają trudności z apetytem. W przypadku osób z jaskrą marihuana pomaga obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. Ponadto niektóre rodzaje bólu, takie jak neuropatia obwodowa, lepiej reagują na marihuanę niż konwencjonalne środki przeciwbólowe. Badania dotyczące wartości leczniczej marihuany są obecnie dość dobrze znane. Wiele z nich dotyczy THC, jednego z kannabinoidów w marihuanie. THC powoduje, że ludzie czują stan uniesienia, a także nadaje konopiom niektóre z jego właściwości leczniczych, takich jak zwiększony apetyt. Nowe badania pokazują także iż kannabinoidy spowalniają rozwój niektórych nowotworów.