Sprężone powietrze przydaje się w wielu zadaniach technicznych, chociażby do naśnieżania stoków, w pracy gabinetu stomatologicznego, w warsztacie samochodowym, na budowie do napędzania narzędzi pneumatycznych i nie tylko. Kiedy zatem zdecydować się na sprężarkę bezolejową i czym się wyróżnia na tle innych kompresorów?
Gdzie się sprawdzą kompresory bez wtrysku oleju, w jakich pracach?
Sprężarki bezolejowe sprawdzają się najbardziej w zadaniach wymagających maksymalnej czystości sprężonego powietrza. Urządzenia bezolejowe pracują w otoczeniu ludzi, żywności, a nawet stacjach uzdatniania wody. Kompresory, które nie wymagają oleju najczęściej przyjmują format kompaktowy, bardzo mobilny i nie zagrażają w żaden sposób środowisku. Dla niektórych przedsiębiorstw to wręcz podstawa działalności. Bezolejowe sprężarki projektuje się z coraz większymi zbiornikami i z nastawieniem na przerywany lub ciągły tryb pracy. Im większa różnorodność funkcji, tym lepiej. Samodzielna regeneracja sprężarki bezolejowej nie jest skomplikowana i wymaga z reguły okresowej wymiany filtra. Niestety bezolejowa formuła nie poradzi sobie w najtrudniejszych zadaniach przemysłowych, ale bardziej w projektach mniejszych, przy czyszczeniu powietrzem, pompowaniu kół, do napędzania narzędzi pneumatycznych. Kompresory bezolejowe doceniają malarze, lakiernicy, amatorzy majsterkowania w garażu. Ważna zaleta to niski poziom hałasu, a urządzenie nie wchodzi w problematyczne wibracje, więc może stać blisko większej stacji roboczej. To często jeden z głównych powodów zakupowych.
Praca ciągła, czy przerywana i kluczowa różnica w czystości powietrza
Sprężarka bezolejowa zapewnia czysty strumień powietrza, a tym samym pasuje do prac wymagających spełnienia specyficznych norm, czy to higienicznych, czy ekologicznych. Bez smarowania niektóre kompresory nie radzą sobie z pracą ciągłą, dlatego tryb przerywany to po prostu większe bezpieczeństwo techniczne i realny sposób na przedłużenie żywotności. Przemysł farmaceutyczny, spożywczy, czy przedsiębiorstwa związane z obróbką tworzyw sztucznych stawiają na kompresory bezolejowe, ponieważ eliminują koszty utylizowania oleju i nie wymagają przygotowania specjalistycznej filtracji. Marka BOGE udostępnia sprężarki bez wtrysku oleju, które podają czyste powietrze z ciągłym obciążeniem. A to akurat unikalna cecha nowoczesnych urządzeń bezolejowych, które do tej pory wykonywały zadania wyłącznie w systemie przerywanym. Innowacyjne technologie chłodzi się powietrzem lub wodą.
Technologia, która cały czas przechodzi ewolucję
Kompresory bez wtrysku oleju do tej pory uważano za uzupełnienie domowego warsztatu, czy prostszych prac technicznych, ale to się stopniowo zmienia, a urządzenia przyjmują bardziej zaawansowane formy wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym, medycznym, na budowach, czy do czyszczenia różnorodnych powierzchni. Sprężarki bezolejowe od niemieckiej marki BOGE pokazują, że praca przerywana i ciągła to realna perspektywa mocno ułatwiająca realizację większych projektów. Przed zakupem warto przemyśleć dostępność serwisu i oryginalnych części zamiennych.