Zalety pracy w charakterze opiekunki w Niemczech

Na niemieckim rynku pracy występuje duży niedobór pielęgniarek i opiekunek dla seniorów, co sprawia, że istnieje rosnący popyt na opiekunki osób starszych.
 

Dlaczego właśnie w Niemczech?

 
Jako ATERIMA MED od wielu lat pomagamy polskim opiekunkom odnaleźć się na niemieckim rynku pracy.

Praca dla opiekunek w Niemczech nie różni się zakresem obowiązków od tej w Polsce, ale potencjalny pracownik, powinien znać swoje prawa i wymagania. ATERIMA MED oferuje swoje wsparcie w zakresie prawnym, przy znalezieniu pracy i uzyskaniu stabilnego zatrudnienia.
 
Branża opieki w Niemczech od wielu lat desperacko poszukuje wykwalifikowanych pracowników. Na tle starzejącej się populacji trend ten będzie się utrzymywał w przyszłości. W praktyce oznacza to, że coraz chętniej niemieccy pracodawcy będą korzystali z pracowników, których głównym zadaniem będzie opieka. Niemcy są atrakcyjnym miejscem do pracy dla opiekunek ze względu na wysokie zarobki. Opieka w Niemczech to rynek dotyczący nawet 3 milionów ludzi. Ze względu na rosnący popyt, wzrastają też zarobki opiekunek. O ile początkująca opiekunka może liczyć na płacę minimalną na poziomie 1200 euro, to wraz z rosnącym doświadczeniem i umiejętnościami, płaca rośnie do nawet 3600 euro.
 
Zalety pracy w charakterze opiekunki w Niemczech

Zakres obowiązków

 
Opieka osób starszych to codzienne mycie się, podawanie niezbędnych leków, zmiana opatrunków w razie potrzeby oraz zapewnienie opieki podstawowej. Opiekunka osób starszych rozmawia ze swoimi pacjentami i sprawia, że czują się, jakby nie byli sami. Motywują ich do wykonywania różnorodnych czynności, dzięki czemu pozostają mobilni i sprawni psychicznie. Często są również pierwszym punktem kontaktu dla swoich pacjentów, jeśli pojawią się problemy ze zdrowiem. Praca opiekunki w Niemczech jest zatem nie tylko potrzebna, ale wiąże się również z dużą dozą odpowiedzialności. Opiekunka powinna wykazywać się dużym poczuciem odpowiedzialności, empatią i wrażliwością oraz dużą cierpliwością w kontaktach ze swoimi pacjentami. Praca opiekunki jest potrzebna właściwie wszędzie. Oznacza to, że istnieje możliwość znalezienie zatrudnienia blisko granicy z Polską.
 
Opiekunka seniorów pomaga też swoim podopiecznym w zakresie pielęgnacji, jedzenia i ubierania. Opiekunka pomaga zachować mobilność, a także w utrzymywaniu i nawiązywaniu kontaktów społecznych. Opiekunki towarzyszą seniorom podczas wizyt u lekarzy. Ponadto doradzają we wszelkich sprawach osobistych i społecznych oraz planują z nimi czas wolny.
 

Perspektywy pracy

 
Praca w charakterze opiekunki w Niemczech ma olbrzymie perspektywy. Ze względu na rosnącą liczbę seniorów, którzy wymagają opieki, zawód ten cieszy się coraz większym szacunkiem, a pozyskanie odpowiedniej ilości opiekunek stało się państwowym priorytetem. Osoby zainteresowane pracą w zawodzie, mogą liczyć na pomoc ze strony publicznych, jak i prywatnych instytucji, placówek medycznych. W praktyce oznacza to możliwość skorzystania z rozmaitych kursów doszkalających i dokształcania w kierunku pielęgniarskim czy ogólno medycznym. Oznacza to, że w stosunkowo krótkim czasie, możemy liczyć na uzyskanie nawet dwukrotnie czy trzykrotnie wyższych zarobków. Prywatne instytucje opieki medycznej czy domy spokojnej starości, chętnie decydują się na zatrudnienie opiekunek dla osób starszych czy pielęgniarek. Gwarantują dobrą, stabilną pracę i odpowiednie zarobki. Wymogiem jest znajomość języka niemieckiego na poziomie komunikatywnym oraz chęć kształcenia.
 
Podczas szkolenia będziesz pracować w zakładzie dla osób starszych. Tam poznajesz codzienną pracę i możesz zastosować swoją wiedzę teoretyczną. Na szkoleniach dowiesz się, jak postępować z osobami starszymi i z demencją. Nauczysz się również prawidłowej higieny osobistej, opieki medycznej i pielęgniarskiej.