Kominek to element wyposażenia, który z jednej strony może być bardzo dobrym źródłem ciepła, a jednocześnie odpowiednie wykonanie sprawia, ze jest to również doskonały element dekoracyjny.
Nowoczesne kominki nadają się doskonale do ogrzewania nie tylko tego pomieszczenia, w którym się znajdują, ale również całego domu, albo jako system wspomagający inne ogrzewanie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich systemów rozprowadzania ciepła. Jednym z nich jest system dystrybucji gorącego powietrza, polegający na tym, że powietrze nagrzane od gorącego wkładu kominkowego jest po prostu rozprowadzane do innych pomieszczeń odpowiednimi kanałami nawiewnymi. Drugi sposób ma polega na zastosowaniu rozwiązań podobnych, jak w tradycyjnych systemach centralnego ogrzewania z kotłem węglowym. Tu stosuje się wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Nagrzana w ten sposób woda może być dalej rozprowadzana rurami do grzejników. W jednym i w drugim przypadku, czyli zarówno tam, gdzie nośnikiem ciepła jest powietrze, jak i tam, gdzie funkcje ta spełnia woda, konieczne jest, aby stosować odpowiednie izolacje, które wyeliminują straty ciepła.
Konieczna może być w tym przypadku taśma ceramiczna, czy inne materiały ogniotrwałe. Sam kominek powinien mieć odpowiednią moc, tym większa im większa jest powierzchnia pomieszczeń, które mają być ogrzane. Kominki z płaszczem wodnym mogą być również użyte do podgrzewania ciepłej wody użytkowe, dlatego ważne jest, aby w przypadku takiego rozwiązania również wziąć to pod uwagę. Ważna jest również sprawność samego wkładu kominkowego. Pozwoli to na jak najbardziej efektywne wykorzystanie energii zawartej w paliwie, a więc na mniejsze zapotrzebowanie na nie, co oznacza również mniejsze koszty. Budowę kominka oraz całego systemu najlepiej uwzględnić już na etapie projektowania stałego domu. Oczywiście później tez można wykonać tego typu instalacje, ale jest to już znacznie trudniejsze oraz wiąże się z większymi wydatkami.