Jak skutecznie usuwać chwasty jedno i dwuliścienne z rzepaku

W rzepaku może występować wiele gatunków roślin które zachwaszczają uprawę, powodują konkurowanie z rzepakiem o wodę, doprowadzając do niższych plonów.

Niektóre rodzaje chwastów rozwijają się bardzo szybko, mogą kwitnąć już w drugiej połowie lutego, dlatego istotne jest aby zabiegi z użyciem herbicydów przeprowadzić jak najwcześniej. W tym przypadku na czas oprysków decyduje pogoda, ilość opadów, przy sprzyjających warunkach chwasty będą rozwijały się naturalnie dużo szybciej.

Jak skutecznie usuwać chwasty jedno i dwuliścienne z rzepaku

Opryski zwalczające chwasty w uprawach rzepaku

Dużo łatwiej będzie usuwać chwasty jeżeli wykonujemy opryski także jesienią, wówczas występuje mniej siewek chwastów. W uprawach rzepaku jak również innych roślin uprawnych może występować wiele chwastów, które będą posiadały inną charakterystykę wzrostu oraz kwitnienia. Często występują chwasty z rodziny traw, może być do miotła zbożowa, stokłosy, wiechlina roczna. Niektóre rodzaje chwastów mogą być silnie konkurencyjne, mogą pobierać z gleby składniki pokarmowe oraz wodę, mogą obniżyć plon rzepaku od 10 do 20%, niektóre chwasty agresywne doprowadzą nawet do strat sięgających 40%.

Herbicydy bardzo dobrze radzą sobie w przypadku chwastów dwuliściennych, nie uszkadzając samego rzepaku mogą znacznie osłabić rozrost chwastów, zwolnić ich metabolizm, doprowadzić do obumierania. Warunkiem aby herbicydy działały prawidłowo będzie z pewnością dobranie odpowiedniej pory oprysków. Możemy spotkać herbicydy przedwschodowe, także herbicydy które będą działały już na rozwinięte chwasty, rodzaje herbicydów możemy dobierać w zależności od występowanie chwastów na danym areale. Opryski herbicydowe przeprowadzamy według zaleceń producenta, należy dobrać odpowiednią dawkę herbicydu aby stworzyć mieszankę odpowiednią dla danego typu upraw. Możemy oczywiście nabyć herbicydy typowe dla upraw rzepaku. Oczywiście herbicydy powinny być używane w określonych warunkach pogodowych, zbyt duże nasłonecznienie czy też opady deszczu spowodują, iż herbicyd nie będzie działał w 100%.

Wiele ciekawych porad dotyczących oprysków w rzepaku możemy znaleźć na stronie https://zwalczamychwasty.pl/jaki-oprysk-na-chwasty-w-rzepaku/. W uprawach rzepaku mogą występować chwasty jednoliścienne lub też dwuliścienne, w zależności od występowania możemy wybrać odpowiednie herbicydy selektywne. Warto obserwować uprawy, szybko reagować na pojawiające się w uprawach chwasty.