Twój podjazd lub taras z kostki brukowej lata świetności ma już za sobą? Najwyższy czas uporać się z zabrudzeniami, które szpecą wygląd Twojej posesji. Profesjonalne mycie kostki brukowej nigdy nie było prostsze. Pokażemy Ci, jak i czym ją wyczyścić, aby lśniła i poprawiała estetykę rezydencji.
Dlaczego mycie kostki brukowej to konieczność?
Kostkę brukową (a w szczególności jej szczeliny) porasta mech i chwasty. Dzieje się tak głównie w miejscach zacienionych, ale nie tylko. Niechciana roślinność rozrasta się na bruku na skutek remontu, w wyniku przemian wodorotlenowych.
Mech lubi zająć całą powierzchnię kostki brukowej, dlatego kiedy tylko zauważysz jego minimalną ilość – działaj. To jednak niejedyne zabrudzenia, jakie pojawiają się na bruku. Plamy z oleju, cementu i zaprawy to częste zjawisko.
Mycie kostki brukowej jest konieczne, aby przywrócić podjazdowi i chodnikom utraconą estetykę. Zawsze jednak lepiej zapobiegać rozrastaniu się mchu i chwastów na kostce. Zanim ją położysz, odwodnij ziemię i odpowiednio przygotuj podłoże – użyj żwiru lub piasku, które będą dla kostki brukowej podkładem.
Jak walczyć z mchem i chwastami pojawiającymi się na kostce brukowej?
Nie myśl, że usuwanie z mchu i chwastów, które pokryły Twoją kostkę brukową to walka z wiatrakami. Istnieje kilka metod, dzięki którym raz na zawsze pozbędziesz się niechcianych roślin z kostki brukowej. Oczywiście niektóre działania trzeba powtarzać kilka razy, aby efekt był długotrwały.
Usuwanie mchu z kostki brukowej polega na jego ręcznym wyrywaniu. Skorzystaj z ofert sklepów ogrodniczych czy budowlanych. Znajdziesz w nich narzędzia, które pomogą Ci pozbyć się mchu ze szczelin między kostkami. Służy do tego na przykład twarda szczotka. Wyrywaj chwasty i mech razem z korzeniami, starając się nie uszkodzić struktury bruku. Inaczej w powstałych mikrouszkodzeniach pojawi się wilgoć. A to z kolei spowoduje, że mech i chwasty na nowo się tam ulokują.
Chcesz poznać domowy sposób mycia kostki brukowej? Wypróbuj ocet i wodę. Stwórz mieszankę w proporcji 2:1 z przewagą octu. Aby rozprowadzić mieszankę na powierzchni, użyj spryskiwacza lub dużego pędzla. Prace wykonuj podczas ciepłych i bezwietrznych dni, uważając, aby nie zaszkodzić pobliskim roślinom hodowlanym.
Mycie kostki brukowej myjką ciśnieniową
Czasami domowe sposoby to zbyt mało, aby pozbyć się chwastów i mchu. Wtedy przydadzą się specjalistyczne środki biobójcze. Zanim jednak ich użyjesz, umyj kostkę brukową myjką ciśnieniową. Kiedy jej powierzchnia będzie czysta, nałóż odpowiedni preparat. Po jego wyschnięciu, z łatwością usuniesz niechciane rośliny. Nie bierz się za tego typu prace, gdy nie jesteś do nich przygotowany. Preparaty biobójcze to środki chemiczne, dlatego, aby nie podrażniły skóry i oczu, ubierz odzież ochronną, specjalne okulary i rękawice.
Tłuste plamy na kostce brukowej – jak się ich pozbyć?
Plamy z oleju silnikowego i tłuszczu, które pojawią się na kostce brukowej, są bardzo niepożądane. To najtrudniejszy do usunięcia rodzaj zabrudzeń. Spokojnie. I tu mamy sposoby, aby się ich pozbyć. Oczywiście im szybciej zareagujesz, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że plama pozostanie na bruku. Zabrudzenia z oleju lub tłuszczu zmyj silnym strumieniem wody z dodatkiem detergentu (ten ostatni możesz zastąpić płynem do mycia naczyń). Rozprowadź roztwór na powierzchni i pozostaw go na godzinę. Po tym czasie zmyj kostkę wodą. W razie konieczności powtórz całą procedurę.
Cement, farba i zaprawa na kostce brukowej to nie problem!
Zabrudzenia z farby, cementu i zaprawy to częsta konsekwencja niestarannych remontów. Tak jak w przypadku plam z oleju, tu także staraj się działać szybko. W większości przypadków cement, zaprawę lub farbę wystarczy zdrapać, całość spłukując wodą z myjki ciśnieniowej.
Czasami konieczne jest piaskowanie, czyli mycie kostki brukowej za pomocą sprężonego powietrza z dodatkiem drobin piasku. Tej metody czyszczenia kostki brukowej raczej nie zastosujesz na własną rękę, ponieważ potrzebny Ci będzie specjalistyczny sprzęt.
Jeśli Twoja kostka brukowa jest mocno zabrudzona, a Ty nie potrafisz przywrócić jej estetycznego wyglądu, zdaj się na profesjonalną ekipę. Nie tylko wyczyści ona Twój podjazd, alejki i chodniki, ale także zaimpregnuje kostkę brukową. Impregnacja to zabieg, dzięki któremu bruk jest odnowiony i zyskuje warstwę ochronną.