Ogniwa fotowoltaiczne mają wiele zalet środowiskowych

Na całym świecie narasta rewolucja w dziedzinie ekologicznego pozyskiwania energii, a energia słoneczna zajmuje wiodącą pozycję w ogólnych odnawialnych źródłach energii.

Panele fotowoltaiczne są niewątpliwie doskonałą innowacją w wytwarzaniu energii słonecznej. Instalacja ogniw fotowoltaicznych mają również niezliczone zalety. Energia słoneczna jest niewyczerpanym zasobem, przyjaznym dla środowiska i jednym z najczystszych źródeł dostępnej energii.

Nasza planeta codziennie otrzymuje od słońca ogromne ilości energii słonecznej, które możemy wykorzystać bez narażania środowiska na zniszczenie. Badania pokazują, że w ciągu godziny słońce wypromieniowuje wystarczającą ilość energii, która może pokryć zużycie energii całej ludzkości przez rok. Jednak intensywność i ilość światła słonecznego różnią się w zależności od pory dnia i lokalizacji. Są trzy najpopularniejsze typy kolektorów słonecznych, które można stosować zarówno do użytku domowego, jak i dla firm.

Słoneczne kolektory termiczne to niskotemperaturowe ogniwa słoneczne, które pochłaniają energię cieplną słońca do podgrzewania wody do mycia i kąpieli lub basenów, oraz do ogrzewania powietrza wewnątrz budynków.

Koncentracyjne kolektory słoneczne wykorzystują lustra do odbijania i skupiania światła słonecznego na odbiornikach, które z kolei absorbują energię słoneczną i przekształcają ją w ciepło. Ta energia cieplna, którą wytwarza fotowoltaika dla firm, pomaga ogrzewać różnego rodzaju budynki lub wytwarzać energię elektryczną za pomocą silnika cieplnego lub turbiny parowej, która obraca generator. Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystują zjawisko fotoelektryczne i przekształcają światło słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną. Ogniwa fotowoltaiczne mogą być wykorzystywane zarówno w systemach dostarczających niewielką ilość energii elektrycznej dla urządzeń takich jak zegarki i kalkulatory, jak i ogromnych systemach, które wytwarzają znaczną ilość energii elektrycznej zużywanej przez setki domów.