Specjalistyczne uszczelnienia techniczne

W przemyśle wiele urządzenie wymaga specjalistycznych uszczelnień technicznych które będą mogły sprawić iż płyn czy też powietrze które znajduje się w obiegu pozostaje na swoim miejscu, uszczelka powinna nie tylko zatrzymywać płyn w środku ale także nie dopuszczać do dostania się do środka zanieczyszczeń.

Wbrew pozorom ten często mały przedmiot pełni bardzo dużą rolę w różnego rodzaju maszynach i urządzeniach, warto zwrócić uwagę iż w urządzeniach wykorzystujących napęd hydrauliczny rozszczelnienie może spowodować zatrzymanie pracy urządzenia lub też jego niektórych elementów. W przypadku takich urządzeń jak koparka gdzie poruszanie łyżką odbywa się za pomocą hydrauliki będzie to bardzo istotne.

Specjalistyczne uszczelnienia techniczne

Wykorzystanie uszczelnień technicznych w skomplikowanych urządzeniach

Warto zwrócić uwagę iż cały układ hydrauliczny posiada szereg połączeń, uszczelek, węży, systemy wytwarzania ciśnienia, podawania oleju do poszczególnych części maszyny. Dlatego też wszędzie tam powinno znaleźć się odpowiednie uszczelnienie, w zależności od tego jak uszczelniane będą poszczególne punkty mogą znaleźć się tam uszczelki typu o-ring czy też simering, czy też po prostu zwykły uszczelki jakie znajdziemy na wężach hydraulicznych. Oczywiście musimy pamiętać o tym iż panuje tam ciśnienie, temperatura, czasem także może występować tarcie elementów o uszczelnienia techniczne dlatego też powinna być ona przystosowana do działania w danym urządzeniu.

Niektóre uszczelki przystosowane są do działania w wysokim ciśnieniu, mogą być także umiejscowione w systemie w taki sposób aby pod wpływem ciśnienia były dodatkowo dociskane co z pewnością zwiększy bezpieczeństwo całego systemu. W ten sposób mogą działać przykładowo uszczelki o-ring, które wkładane są w specjalne rowek który ma za zadanie utrzymać ją na miejscu a następnie jest wciskana pomiędzy dwie powierzchnie. W przypadku kiedy z jednej strony na uszczelkę od wewnątrz działa ciśnienie wówczas dopycha ono uszczelkę do ścianki gdzie znajduje się odpowiedni rowek który pod wpływem działającej siły dociska uszczelkę do ścianek wypełniając ją.

Naturalnie dostępnych jest także wiele uszczelnień technicznych które działają w systemach ruchomych, warto w tym przypadku zwrócić uwagę iż z czasem mogą być to systemy gdzie wytwarzana jest dość duża ilość temperatury, jest to wynikiem tarcia. Dlatego też należy zadbać o to aby uszczelka była wykonana z materiału który nie będzie topił się pod wpływem siły obrotowej, tarcia. W tym wypadku można stosować różne stopy gumy, kauczuku oraz nowoczesnych rozwiązań z poliuretanu czy też innych stopów na bazie plastiku które powodują iż uszczelka będzie giętka ale także bardzo wytrzymała.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https://kedarix.com