Zasada działania tokarki

W różnego rodzaju maszynach i urządzeniach stosuje się elementy okrągłe, kuliste czy też o kształcie walca, często do ich otrzymania wykorzystuje się tokarki.

W tym przypadku metal który znajduje się w ruchu, obraca się, jest obrabiany za pomocą noża który przykładany jest do danej powierzchni. Proces ten nazywa się skrawaniem, ponieważ kolejne warstwy metalu są ścinane za pomocą ostrza. Naturalnie tokarka posiada także inne możliwości, może być to przykładowo wykonywanie bardzo dokładnych nawiertów, różnego rodzaju otworów w elementach metalowych. tokarka może posłużyć także do gwintowania, wówczas dany element będzie możliwy do połączenia z innym za pomocą śluby. Naturalnie w przypadku tokarek dużą rolę odgrywają różne elementy osprzętu takie jak przykładowo uchwyty tokarskie.

Zasada działania tokarki

Nowoczesne uchwyty tokarskie Bison Bial do zastosowań profesjonalnych

Zasada działania tokarki wykorzystuje obrót, oczywiście element który będziemy chcieli obrobić musi zostać bardzo solidnie zamocowany na uchwycie tokarskim za pomocą szczęk. Typowe uchwyty posiadają 3 szczęki, z możliwością regulacji, dzięki temu będziemy mogli stosować różnej wielkości elementy metalowe w naszej tokarce. Oczywiście jeżeli nóż przykładany jest z dość dużą siłą, wówczas szczęki muszą wywierać duży nacisk na dany element. Niekiedy także stosuje się uchwyty posiadające 4,5 też nawet 6 ścisków, które umożliwiają utrzymanie obrabianego elementu w odpowiedniej pozycji.

Oczywiście każdy uchwyt musi posiadać możliwość łatwego montażu, czasem podczas prac tokarze korzystają różnego rodzaju uchwyty, które mogą które mogą różnic się wielkością, możliwościami regulacji średnicy. Muszą być to uchwyty bardzo wytrzymałe, ze względu na duże obroty jakie występują podczas pracy.

Dobrą opinią wśród tokarzy cieszą się uchwyty tokarskie Bison Bial, które charakteryzują się łatwością obsługi, możemy łatwo i szybko je wymienić. Dodatkową zaletą tego rodzaju uchwytów są jest także możliwość płynnej regulacji szczęk, Dzięki czemu możemy łatwo zamontować przedmioty także o nietypowych kształtach.