TANIEC TOWARSZYKI, – CO BĘDZIE IDEALNE DLA NAS NA POCZĄTEK?

Śpiewać każdy może, trochę lepiej, trochę gorzej. Słowa świetnie odnoszą się również do naszego tańca. Bo przecież każdy może tańczyć. Tylko niekoniecznie u każdego ten taniec będzie wyglądał tak samo. Z reguły my ludzie mamy różną świadomość ruchową, elastyczność i zdolność do szybkiego zapamiętywać ruchów, kroków. Dlatego przed zapisem na taniec towarzyski warto zastanowić się, co będzie idealne dla nas. A jeśli nie jesteście pewni, jaki styl taneczny będzie oznaczał dla Was „Dirty Dancing” to proponujemy ten pomocny artykuł.


Przed rozpoczęciem tańca warto się zorientować, jakie są rodzaje tańca towarzyskiego. Bez względu na figury i rodzaje kroków wszystkie mają jedną cechę wspólna – do tańczenia potrzebujemy partnera bądź partnerki. Zastanawiacie się zapewne jak zrodziły się tańce towarzyskie? Praktycznie wszystkie są konsekwencją tańca salonowego, który z kolei został zapoczątkowany przez tańce ludowe i dworskie. Muzyka jazz, która powstała na początku lat dwudziestych w Stanach Zjednoczonych zapoczątkowała powstawanie nowych stylów tanecznych różniących się pochodzeniem, charakterem oraz schematem ruchów i ubiorem. Obecnie taniec towarzyski jest konkurencją sportową i występuje na zawodach organizowanych przez Międzynarodowe Związki Taneczne.

Współczesny taniec towarzyski dzielimy na trzy grupy: tańce standardowe, latynoamerykańskie i użytkowe. Dwie pierwsze grupy oceniane są na wspomnianych powyżej zawodach sportowych. W obrębie tańców standardowych wyróżniamy walc angielski i wiedeński, foxtrot oraz quickstep. Z kolei tańce latynoamerykańskie to cha-cha, samba, rumba, pasodoble czy też jive. Tańce użytkowe pomimo tego, że nie są oceniane na turniejach są bardzo popularne i często wybierane na początek przygody z tańcem wielu osób. Wśród tańca użytkowego wyróżnić możemy: bachatę, kizombę, salsę, charleston, tango amerykańskie boogie-woogie, twist oraz swing.

Przed wyborem stylu idealnego dla nas główne kryterium stanowi nasz własny temperament. Wszystkie powyższe style taneczne różnią się szybkością ruchów oraz stopniem ich skomplikowania. Generalnie do wyboru mamy style szybkie i energiczne lub stonowane i wolne. Każdy z nas ma różną percepcje ruchową i może się okazać, że będziemy sobie świetnie radzić w salsie, z kolei pasodoble to będzie dla nas droga przed mękę. Osoby energiczne, żywiołowe, uwielbiające robienie miliona rzeczy na raz z pewnością lepiej odnajdą się w ruchach nowoczesnych i latynoamerykańskich. Jeśli jesteśmy raczej nieśmiali, i wolimy wolne ruchy oraz mniej energiczne rytmy to warto pomyśleć o tańcach standardowych takich jak walc wiedeński czy foxtrot. Z drugiej strony coś bardziej energicznego może nam pomóc bardziej się otworzyć i zwiększyć pewność siebie.

Przed zapisem na jakikolwiek kurs tańca warto skonsultować się z wybraną szkołą taneczną i ustalić wspólnie z instruktorem, co właściwie będzie idealne dla nas. Proponujemy szkołę taneczną: https://taniec.com.pl/st/. Warto zapoznać się z ofertą: https://taniec.com.pl/br/wyjazdy/letni_oboz_taneczny/ i znaleźć co będzie nam najbardziej odpowiadało. Pamiętajmy, aby zwrócić szczególną uwagę na opinię o danej szkole oraz cennik. Ważna jest liczna kursantów na zajęciach oraz kwalifikacje poszczególnych instruktorów. Stosując się do tych kilku porad unikniemy niepotrzebnego rozczarowania, a po zakończonym kursie żaden parkiet nie będzie nam już obcy.