Zasada indeksy glikemicznego została po raz pierwszy opracowana jako strategia kierowania wyborami żywności dla osób z cukrzycą. Indeks IG wynosi od 0 do 100 i zwykle używa czystej glukozy, która ma IG około 100, jako odniesienia.
Wolno wchłaniane węglowodany mają niski wskaźnik IG (55 lub niższy) i obejmują większość owoców i warzyw, niesłodzone mleko, orzechy, rośliny strączkowe, niektóre pełnoziarniste zboża i chleb. Badania wykazały, że wybór żywności o niskim IG może szczególnie pomóc w zarządzaniu długoterminowym poziomem glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Węglowodany są rodzajem składników odżywczych w żywności. Trzy podstawowe formy to cukry, skrobie i błonnik. Kiedy jesz lub pijesz coś z węglowodanami, twoje ciało rozkłada cukry i skrobie na rodzaj cukru zwanego glukozą, głównym źródłem energii dla komórek w twoim ciele. Włókno przechodzi przez twoje ciało niestrawione. Dwa główne hormony z trzustki pomagają regulować poziom glukozy we krwi. Hormon insulina przenosi glukozę z krwi do komórek. Hormon glukagon pomaga uwolnić glukozę przechowywaną w wątrobie, gdy poziom cukru we krwi (glukozy) jest niski. Proces ten pomaga utrzymać naturalną równowagę poziomu glukozy we krwi. Różne rodzaje węglowodanów mają właściwości, które wpływają na szybkość ich trawienia przez organizm i szybkość wchodzenia glukozy do krwiobiegu. Jeśli owoc lub warzywo ma wysoki IG, nie oznacza to, że powinieneś unikać jego jedzenia. W przeciwieństwie do diet o niskiej zawartości węglowodanów, IG nie sugeruje, abyś powstrzymał się od jedzenia produktów o wysokim IG. Kiedy jesz posiłek zawierający białka, tłuszcze oraz produkty o niskim i wysokim indeksie glikemicznym, trawienie żywności o wysokim IG spowalnia.
Na przykład, jeśli chcesz zjeść pieczone ziemniaki na obiad, pamiętaj, aby zrównoważyć posiłek z jedzeniem o niskim IG, takim jak brokuły i niektóre ryby, i zdrowym tłuszczem, takim jak awokado. Unikaj zbyt dużych porcji żywności o wysokim IG. Na stronie https://www.fitxpress.pl/indeks-glikemiczny/ można znaleźć tabelę IG, dzięki której będziemy mogli wybrać składniki na zrównoważony posiłek. Dowiemy się jakich produktów ze sobą nie łączyć.