Sprawdź czy potrzebujesz okularów do czytania

Nawet jeśli przez większość swojego życia miałeś doskonały wzrok, po czterdziestce nadejdzie czas, kiedy być może będziesz potrzebować używać okularów do czytania.

Choć brzmi to niefortunnie, jest to całkowicie normalne i przytrafia się nam wszystkim. Ta potrzeba noszenia okularów do czytania jest spowodowana zmianami w soczewce wewnątrz oka związanymi z wiekiem, które utrudniają skupienie się na drobnym druku lub obiektach z bliska. Technicznym terminem na tę zmianę jest prezbiopia. Jeśli nigdy nie potrzebujesz okularów na receptę z powodu problemów ze wzrokiem, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm, prawdopodobnie będziesz w stanie dostatecznie dobrze widzieć w okularach do czytania bez recepty. Możesz kupić takie okulary w wielu supermarketach i aptekach, gdy zauważysz objawy starczowzroczności podczas czytania czy oglądania telewizji. Ogólnie rzecz biorąc, większość ludzi zaczyna mieć problemy z widzeniem małego druku po 40 roku życia, a problemy te stopniowo pogarszają się wraz z wiekiem. Podczas czytania możesz też zauważyć szybsze zmęczenie oczu. Możesz nawet zacząć odczuwać bóle głowy podczas czytania lub intensywnego korzystania z komputera. Ze względu na postępujący charakter takich dolegliwości, osoby po czterdziestce najlepiej radzą sobie z okularami do czytania o małej mocy, a osoby po sześćdziesiątce najlepiej radzą sobie z okularami do czytania o dużej mocy. Sprawdź czy potrzebujesz okularów do czytania

Po 60 roku życia optymalna moc okularów do czytania zwykle pozostaje stała, w zależności od rodzaju wykonywanego zadania widzenia bliży.

Okulary do czytania bez recepty mają zwykle moc od +0,75 dioptrii do +3,00 dioptrii. Obie soczewki mają tę samą moc, co zwykle jest oznaczone naklejką na soczewkach lub trwałym oznaczeniem na wewnętrznej stronie oprawki. Więcej wskazówek znajdziesz na tej stronie internetowej https://1-3.pl/jak-dobrac-okulary-do-czytania/. Producenci zwykle zakładają, że będziesz używać okularów do czytania normalnego rozmiaru druku trzymanego w odległości około 30 do 40 centymetrów od oczu. Pamiętaj jednak, że optymalna moc okularów do czytania dla twoich potrzeb zależy od wielu czynników, a nie tylko od wieku. Przede wszystkim im większa odległość widzenia, tym mniejsza moc soczewki jest potrzebna do wygodnego czytania.