Jak sprawdzić kiedy dojdzie przelew?

W przypadku kiedy zbliża się termin ważnej płatności, przykładowo może być to opłata za energię elektryczną, wówczas będziemy chcieli upewnić się iż dotrze ona do banku odbiorcy w określonym dniu.

Warto zapoznać się z zasadami działania systemu Elixir, jest to system elektroniczny który pozwala na rozliczanie się pomiędzy różnymi bankami. Dostępne są trzy sesje wychodzące oraz trzy sesje przychodzące w ciągu dnia. System eliksir działa w dni robocze, dlatego jeżeli nie zdążymy wykonać przelewu w piątek, zlecimy przelew w sobotę, wówczas pieniądze dotrą do odbiorcy w poniedziałek.

Jak sprawdzić kiedy dojdzie przelew?

Sesje w systemie Elixir dadzą nam informację kiedy dojdzie przelew

Jeżeli chcemy dotrzymać terminu wpłaty powinniśmy upewnić się, iż polecenie przelewu zostało wydane przed pierwszą lub też drugą sesją wychodzącą. Dzięki temu przesłana zostanie informacja o przelewie, natomiast pieniądze zostaną zaksięgowane w trzeciej sesji przychodzącej w banku do którego przesyłamy daną kwotę. Oczywiście będzie to istotne z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy będą chcieli dotrzymać terminu płatności za faktury, różnego rodzaju opłaty. Oczywiście należy pamiętać iż pierwsza sesja Elixir to godzina 9:30, następnie sesja odbywa się o godzinie 11:30, a ostatnia o godzinie 16:00.

Znajomość sesji w systemie Elixir pozwoli nam na terminowe płatności, dowiemy się także kiedy możemy spodziewać się pieniędzy wpłaconych na nasze konto. Może być to istotne w przypadku kiedy oczekujemy na wypłatę pensji,. Dziesiątego dnia miesiąca wiele firm wypłaca pensję swoim pracownikom, kiedy przypada w sobotę wówczas księgowość dokonuje często płatności dziewiątego w piątek, aby przed weekendem pieniądze trafiły do odbiorcy. W tym przypadku należy zadbać o to, aby zlecenia przelewów wyszły rano, tak aby mogły ostatnim w czasie ostatniej sesji Elixir.

Z pewnością zasady działania systemu Eliksir powinny znać także osoby, które często dokonują zakupów przez internet, wtedy będziemy chcieli upewnić się iż pieniądze dotrą jak najszybciej. Oczywiście możemy sprawdzić kiedy dojdzie przelew za pomocą internetu, możemy znaleźć serwisy w których możemy podać w jakich godzinach dokonaliśmy wpłaty, system może określić w której sesji przychodzących zostaną zaksięgowane po stronie odbiorcy.