Nowoczesne inspiracje w sferze kominków domowych

Poszukiwanie oryginalnego kominka do wnętrza charakteryzuje się dzisiaj nie tylko przeglądem możliwości grzewczych, jakie taki kominek daje, ale również gruntownym wzięciem pod uwagę estetyki wizualnej i możliwości technicznych mieszkania, w którym ma być on zainstalowany. Jakie możliwości mają mieszkańcy domów jednorodzinnych, blokowisk, a jakie Ci, którzy marzą o kominku w apartamencie czy nowoczesnych loftach?

Kominki tradycyjne w nowoczesnym wydaniu

Pierwszym wyborem wśród inspirujących pomysłów na domowy kominek jest zazwyczaj klasyka gatunku. Większość z nas marzy o kominku z trzaskającym w środku drewnem, które w zupełnie naturalny sposób będzie ogrzewało mieszkanie. Niestety z powodów instalacyjnych takiego rodzaju kominek ma możliwość zamontować niewiele osób. Dotyczy to głównie mieszkańców domków jednorodzinnych, którzy nie mają problemu z budową komina i odpowiedniego systemu wentylacji. Osoby te mogą pozwolić sobie na najbardziej oryginalne pomysły nowoczesnych kominków opartych na tradycyjnych zasadach budowy i opalanych drewnem. Tu warto zwrócić uwagę na kominki projektowane w stylu vintage lub retro, które bardzo ciekawie wpisują się w klimat wnętrz urządzanych nowocześnie. Przykładowe inspiracje można znaleźć o docenianych producentów np. https://just-home.com.pl, ale również na dziesiątkach blogów wnętrzarskich, prowadzonych zarówno przez pasjonatów wnętrz, jak i profesjonalnych architektów, którzy poświęcają im naprawdę wiele uwagi.

Biokominki oraz opcje elektryczne i gazowe

Osoby mieszkające w blokach, kamienicach bez kominów czy nowoczesnych apartamentowcach nie mają wprawdzie możliwości zainstalowania tradycyjnego kominka, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnęli po modne alternatywy. W dziale https://just-home.com.pl/kominki-warszawa/ można znaleźć m.in biokominki, kominki elektryczne czy funkcjonalne kominki gazowe, które można bez większych problemów montować w mieszkaniach nieprzystosowanych do opalania kominka drewnem, ani węglem. Nowoczesne inspiracje wykończenia takich kominków robią wrażenie! Podstawą są biele, czerń, szarości, kolory beżowe i grafitowe, kamienne lub stalowe ramy wykonane w macie albo połysku oraz wytrzymałe na wysokie temperatury szyby, przez które ogień kominka wygląda bardzo nastrojowo.
Hitem ostatnich lat są obudowy kominków elektrycznych i gazowych wykonane z betonu architektonicznego, który dodaje im uroku i sprawia, że wyglądają one wyjątkowo. Ważnym punktem wszystkich współczesnych inspiracji jest utrzymanie prostej bryły kominka i zminimalizowanie dekoracji na nim umieszczonych do maksimum. Dziś nie chodzi już o to, żeby kominek zachwycał tysiącami wyrytych na nim płaskorzeźb, ale o to, by stanowił piękną i estetyczną ozdobę wnętrza i by można było z niego korzystać bez nadmiernych uciążliwości i angażowania swojego czasu. Prostota obsługi kominka, możliwość uruchomienia go jednym kliknięciem pilota i brak konieczności gromadzenia czy noszenia drewna są dzisiaj o wiele cenniejsze niż tradycja kominkowa.