Szklarze są odpowiedzialni za wybór, cięcie, montaż, wymianę i usuwanie wszystkich rodzajów szkła, i zwykle pracują w kilku typach projektów.
Przeszklenie mieszkań wiąże się z pracą, taką jak wymiana szkła w oknach, produkcja i montaż luster, kabin prysznicowych i drzwi wannowych, oraz cięcie i montaż szkła do blatów stołowych, szafek czy witryn. W komercyjnych projektach wnętrz szklarze montują takie elementy, jak dekoracyjne przegrody pokojowe, drzwi szklane lub okna. Projekty przeszklenia komercyjnego mogą również obejmować projekt oraz wymianę witryn sklepowych. Przy budowie dużych obiektów handlowych szklarze, po przeczytaniu i zinterpretowaniu planów i specyfikacji, budują metalowe profile szkieletowe i montują szklane panele lub ściany osłonowe. Można również w niektórych projektach zastosować specjalnie wzmocnione folią lub laminatem szkło, które nie tłucze się i nie pęka nawet w niekorzystnych warunkach. Takie szyby wstawia się do drzwi prysznicowych, osłon wanien, a także w oknach i drzwiach antywłamaniowych. W przypadku większości prac szkło jest wstępnie cięte i montowane w ramach w zakładzie szklarskim, a dociera na miejsce gotowe do instalacji. Następnie ręcznie delikatnie wprowadza się element szklany na odpowiednie miejsce i zabezpiecza przed wypadnięciem.
Po umieszczeniu szkła na miejscu szklarze zabezpieczają je za pomocą śrub, gumowych uszczelek, masy do szklenia, metalowych zacisków lub metalowych czy drewnianych listew w zależności od potrzeb projektu.
W przypadku niektórych prac szklarz musi ręcznie ciąć szkło na miejscu montażu. Coraz większa liczba miejsc takich jak zakład szklarski Białystok korzysta z komputerów w warsztacie lub na placu budowy, aby usprawnić pracę i zmniejszyć ilość marnowanego szkła. Aby przygotować szkło do cięcia, szklarze opierają je na krawędzi na stojaku, ramie w kształcie litery A lub płasko na stole do cięcia. Następnie mierzą i zaznaczają szkło, a wycinają odpowiedni kształt specjalnym narzędziem. Bezpośrednio po cięciu szklarz naciska na krótszy koniec tafli, aby czysto odłamać je wzdłuż cięcia.