Dzisiejsze przedszkola są o wiele trudniejsze niż przedszkole z twojego dzieciństwa.
Placówki przedszkolne mają bardziej rygorystyczny akademicko plan nauczania, z mniejszą ilością zabawy i dłuższymi dniami spędzanymi w klasach. Nauczyciele więcej również wymagają od przedszkolaków, warto zatem określić, czy nasze dziecko jest gotowe na naukę w przedszkolu i uczęszczanie do klasy z innymi dziećmi.
Jak przygotować swoje dziecko do przedszkola?
Dla wielu dzieci przedszkole nie jest już pierwszym doświadczeniem szkolnym, większość rozpoczynających je uczniów ma za sobą rok lub więcej lat spędzonych w żłobku i przedszkolu dla młodszych dzieci. Jednak będą też dzieci, dla których jest to ich pierwszy raz, kiedy spędzają czas poza domem, a nauczycielka przedszkolna powinna być dobrze przygotowana do nauczania o szerokim zakresie możliwości akademickich i społecznych. Jeśli masz wątpliwości, czy twoje dziecko jest gotowe, aby rozpocząć uczęszczanie do przedszkola, sprawdź, czy ma podstawowe umiejętności, których dzieci potrzebują, aby odnieść sukces w pierwszym roku nauki.
Imię dziecka będzie widniało w całej klasie w przedszkolu, na szafkach, folderach, stołach i nie tylko. Pomóż im rozpoznać swoje pisemne imię, nazwij litery i napisz je, aby dziecko nauczyło się ich i zapamiętało najlepiej, jak potrafi. Warto również nauczyć dziecko prostych ćwiczeń z rozpoznawania nazw i liter. Aby być gotowym do nauki w przedszkolu, dziecko powinno umieć wymienić przynajmniej połowę wielkich liter alfabetu, znajdziemy wiele ćwiczeń alfabetycznych, kart aktywności i zabaw, dzięki którym maluch poznaje litery oraz liczby.
Przedszkolak powinien również rozpoznawać podstawowe kolory. Większość przedszkolaków uczy się liczyć, rozpoznawać liczby do 10 i rozumieć przykładowo liczbę przedmiotów. Program nauczania, jaki oferuje przedszkole żoliborz, to nie tylko praktyczne przedmioty, które będą również obecne w szkole, ale również zdobywanie umiejętności społecznych i emocjonalnych, współpraca z innymi dziećmi, dzielenie się, rozmowy, wspólna zabawa, rymowanki, piosenki, czytanie, aktywności fizyczne, wycieczki. Z wszystkich tych zajęć dzieci czerpią wiele korzyści.