Jaki rodzaj drzwi do szafy będzie odpowiednim wyborem

Ponieważ garderoby i szafy są zakupem długoterminowym, warto rozważyć każdy aspekt i podjąć mądrą decyzję.

Na zakup garderoby wpływają różne czynniki, takie jak kolor, styl, materiał, a także rodzaj drzwi. Warto poznać zalety różnych rodzajów drzwi do szaf, dzięki czemu możesz dokonać mądrego wyboru w zależności od wymagań przestrzennych, użytkowania, konserwacji i wygody.
Najczęstszym rodzajem drzwi, w których drzwi są przymocowane do korpusu szafy za pomocą zawiasów, są nazywane drzwiami skrzydłowymi. Są to konwencjonalne rozwiązania dla szaf. Drzwi na zawiasach mogą współpracować z szafami zaprojektowanymi w dowolnym kształcie, zarówno narożne, jak i w kształcie litery L czy pięciokątne. Łatwiej jest dostrzec rzeczy po otwarciu drzwi, gdy masz pełny widok na szafę. W przeciwieństwie do drzwi przesuwnych, drzwi na zawiasach nie zakrywają jednej strony szafy. Dzięki drzwiom na zawiasach możesz również zawiesić akcesoria, takie jak torby, szaliki lub paski po wewnętrznej stronie drzwi. Ponieważ drzwi skrzydłowe są dostępne na rynku od dłuższego czasu, szafy te są dostępne w różnych stylach i kolorach. W zależności od preferencji możesz uzyskać dowolny wzór lub kolor oraz materiał drzwi do szafy. Wybierz panele lustrzane, laminowane lub z płyty MDF.

Jeśli wolisz bardziej współczesny wygląd, możesz wybrać skrzydła drzwi z metalowymi ramkami ze szklanymi panelami.

Możesz nawet dostosować rodzaj klamki, od eleganckich i klasycznych klamek ze stali nierdzewnej, aż do nowoczesnych uchwytów do drzwi. Jednak drzwi na zawiasach zwykle zajmują trochę miejsca, ponieważ odchylają się na zewnątrz. Drzwi przesuwne, jak sama nazwa wskazuje, to ruchome drzwi, które ślizgają się poziomo wzdłuż metalowych kanałów przymocowanych do górnej i dolnej części szafy. Biorąc pod uwagę ich elegancki i nowoczesny wygląd, szafy lustrzane z drzwiami przesuwnymi stanowią stylowy akcent we wnętrzu. Ten typ drzwi w szafie nie wymaga dużo miejsca, ponieważ przesuwa się w lewo lub w prawo. Jeśli chcesz wybrać drzwi przesuwne, pamiętaj, że drzwi przesuwne działają i wyglądają najlepiej, gdy masz co najmniej trzy lub więcej drzwi w szafie.