Jakich składników unikać w produktach pielęgnacyjnych dla dzieci

Skóra dziecka różni się od skóry dorosłych, jest o wiele bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia.

Jest również znacznie cieńsza, a to oznacza, że wszystko, co nałożysz na skórę twojego malucha, jest stosunkowo szybko wchłaniane do krwiobiegu. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na rodzaje używanych produktów do mycia i pielęgnacji dzieci. Kremy i płyny mogą również powodować wysypkę i egzemę lub zaostrzać alergie, dlatego przed zakupem zawsze warto zapoznać się z listami składników tych produktów na etykietach. Jest wiele składników, których należy unikać w produktach dla dzieci, takich jak parabeny czy ftalany, które powodują podrażnienia i są szkodliwe dla zdrowia. Jest to grupa substancji chemicznych stosowanych przede wszystkim jako środek konserwujący w kosmetykach. Każdy produkt zawierający wodę jako składnik zazwyczaj wymaga środka konserwującego, aby wydłużyć okres przydatności i zapobiec rozwojowi pleśni i bakterii. Ftalany nigdy nie są wymienione na żadnym opakowaniu. Są one zamaskowane jako substancja zapachowa lub perfumy na etykiecie produktu. Ftalany stosuje się do wiązania zapachów z produktem i zazwyczaj, jeśli nie ma naturalnie występujących zapachów w produkcie, takich jak olej lawendowy lub masło shea, producenci produktów używają ftalanów, aby zapach produktu był przyjemny i trwały.

Najlepiej trzymać się z dala od produktów do pielęgnacji ciała, które są pełne składników ropopochodnych, jak PEG, czyli glikol polietylenowy.

Jeśli potrzebujesz produktów do pielęgnacji dla dziecka, na rynku dostępnych jest wiele bezpiecznych dermokosmetyków, sprawdź na stronie https://novaclear.eu/dla-dzieci/skora-glowy/. W zależności od dziecka może być konieczne zachowanie szczególnej ostrożności nawet w przypadku naturalnych składników, szczególnie jeśli dziecko ma skórę atopową lub alergie. Natomiast glikol propylenowy jest środkiem zagęszczającym i wypełniaczem pochodzącym z gliceryny i znajduje się we wszystkim, od kupowanych w sklepie farb do włosów po wiele naturalnych dezodorantów. Jest to środek na ogół określany jako bezpieczny w użyciu, ale coś, co jest również stosowane do odmrażania samolotów, najlepiej trzymać z daleka od skóry dziecka.